Jak dbać o przestrzenie międzypalcowe? Zdrowe i zadbane stopy to komfort chodzenia, codziennego funkcjonowania, ale też nierzadko dobra kondycja całego organizmu. Przesuszone, obolałe stopy z licznymi zmianami czy ranami stanowią bowiem otwarte wrota dla wielu zakażeń i niebezpiecznych dolegliwości. Dlatego też tak ważne jest, aby umiejętnie dbać o swoje stopy, o każdą ich część – od pięty aż po przestrzenie międzypalcowe, które tak często pomijane są w codziennej higienie i pielęgnacji. Jak więc skutecznie dbać o przestrzenie międzypalcowe?
Polecamy artykuł : https://kerpro.pl/podologia-jak-dbac-o-stopy/
Świadomość przede wszystkim
Przestrzenie międzypalcowe to część stopy, którą często pomijamy lub traktujemy nieco po macoszemu podczas mycia i pielęgnacji. Jest to jednak dużym błędem, ponieważ to właśnie te przestrzenie w sposób szczególny narażone są na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Co więcej, z racji specyficznego ułożenia palców i umiejscowienia ewentualnych chorób pomiędzy nimi, bardzo trudno jest dostrzec początkowe etapy ich rozwoju bez dokładnego sprawdzania. Zdarza się więc, że pacjent zgłasza się do gabinetu podologicznego z problemem już bardzo zaawansowanym, ponieważ wcześniej nie widział jakichkolwiek ukrytych między palcami objawów.
Bardzo ważna w pielęgnacji przestrzeni międzypalcowych jest więc przede wszystkim sama świadomość sytuacji. Jeśli wiemy, w jakim stopniu przestrzenie te mogą być narażone na dolegliwości natury podologicznej, jeśli mamy świadomość, że warto regularnie sprawdzać ich stan, aby wykluczyć obecność ewentualnych nieprawidłowości, wtedy możemy być znacznie spokojniejsi i pewniejsi dobrej kondycji swoich stóp.
Czyszczenie i staranne suszenie
W przypadku przestrzeni międzypalcowych jednym z głównych zagrożeń jest nadmierna wilgoć utrzymująca się pomiędzy poszczególnymi palcami u stóp. Aby zneutralizować tę niepożądaną perspektywę, należy szczególną uwagę zwracać na proces mycia i suszenia stóp. Bardzo ważne jest oczywiście staranne oczyszczanie przestrzeni międzypalcowych, ale także – a może nawet przede wszystkim – ich dokładne suszenie. To właśnie ono pozwoli bowiem nie dopuścić do pozostawienia nadmiaru wody między palcami, która to w połączeniu z dusznym i ciepłym otoczeniem stopy w bucie spowodować może wiele szkód. Duet wilgoci i wysokiej temperatury, na który narażone są przestrzenie międzypalcowe, to środowisko szczególnie sprzyjające rozwojowi niepożądanych patogenów, w którym najchętniej rozwijają się grzyby i bakterie.
Po myciu warto więc przy pomocy małego ręcznika wytrzeć do sucha każdą z przestrzeni międzypalcowych. Czynność tę należy wykonywać starannie i zdecydowanie, jednak niezbyt mocno i inwazyjnie, aby z kolei nie naruszyć delikatnej skóry znajdującej się pomiędzy palcami.
Odpowiedzialne nawilżenie
Z racji tego, że przestrzenie międzypalcowe narażone są przede wszystkim na wilgoć, ale także na przesuszenie, warto pomyśleć także o ich odpowiedniej pielęgnacji przy pomocy kremu nawilżającego. Nie należy jednak przesadzać z intensywnością nawilżania, a po każdym nałożeniu kremu czekać do jego pełnego wchłonięcia w skórę. Zamiast nawilżania z zewnątrz możemy także zadbać o pełne nawodnienie organizmu od wewnątrz, poprzez regularne picie wody czy zmianę diety. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z podologiem, który sprawdzi stan całych stóp, a także kondycję skóry w przestrzeniach międzypalcowych, a następnie doradzi, jak najlepiej zadbać o ich zdrowie i estetykę.
Dlaczego warto dbać o przestrzenie międzypalcowe?
Dlaczego tak ważna jest właściwa pielęgnacja i dbanie o skórę znajdującą się między palcami u stóp? Przestrzenie te są miejscem, w którym szczególnie często rozwija się infekcja grzybicza. Dolegliwość ta, znana pod nazwą grzybicy międzypalcowej, jest schorzeniem nieprzyjemnym, uciążliwym i z racji swojej lokalizacji trudnym do zauważenia we wczesnym stadium rozwoju.
Na początku pacjent może odczuwać nieprzyjemne swędzenie między palcami, z czasem pojawia się zaczerwienienie i charakterystyczne rozmiękczenie skóry. Powstałe zmiany w specyficzny sposób wilgotnieją i rogowacieją. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż nieleczona grzybica międzypalcowa będzie postępować dalej, infekując płytki paznokciowe, a nawet całą stopę.
Grzybicą międzypalcową możemy zarazić się w miejscach publicznych, jak baseny, sauna czy kręgielnia. Zakażeniu sprzyja jednak także nieumiejętna i niewłaściwa higiena oraz pielęgnacja stóp; zarówno niedostateczne suszenie przestrzeni międzypalcowych po myciu, jak i zakładanie grubych skarpet czy ciasnych butów bezpośrednio po kąpieli lub nałożeniu nawilżających preparatów. Warto o tym pamiętać, ponieważ znacznie lepiej i bezpieczniej jest zapobiegać i nie dopuszczać do pojawienia się infekcji, niż z nią walczyć. Jeśli jednak już się pojawi, pamiętajmy, aby po pomoc zgłosić się do gabinetu podologicznego. W żadnym wypadku nie należy leczyć grzybicy międzypalcowej czy grzybicy paznokci lub stóp na własną rękę.
Zapoznaj się : |
https://www.stowlag.org.pl/jak-poradzic-sobie-z-wkrecajacymi-paznokciami/ |
https://www.edu-projekt.pl/jak-dbac-o-stopy-seniorow/ |
justify;”>